ATA010A0X43-SR
Mfr.Part #
ATA010A0X43-SR
Manufacturer
ABB Embedded Power
Description
DC DC CONVERTER 0.8-5.5V 55W
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
93%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
7-SMD Module
Power (Watts) :
55 W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Input (Min) :
8.3V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.8 ~ 5.5V