EBDW025A0B641-HZ
Mfr.Part #
EBDW025A0B641-HZ
Manufacturer
ABB Embedded Power
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
25A
Efficiency :
94.7%
Features :
Digital with Remote On/Off and UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Power (Watts) :
300 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Intermediate Bus Converter, Digital
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V