PIM400K8Z
Mfr.Part #
PIM400K8Z
Manufacturer
ABB Embedded Power
Description
DC DC CONVERTER -48V 400W
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
98.5%
Features :
OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
18-DIP Module, 1/4 Brick
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module, Digital
Voltage - Input (Max) :
-75V
Voltage - Input (Min) :
-36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV