JRCW016A0R41-18TZ
Mfr.Part #
JRCW016A0R41-18TZ
Manufacturer
ABB Embedded Power
Description
DC DC CONVERTER 28V 448W
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
16A
Efficiency :
93.5%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
9-DIP Module
Power (Watts) :
448 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
28V