BMR4500002/020
Mfr.Part #
BMR4500002/020
Manufacturer
Flex Power Modules
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 110W
Manufacturer :
Flex Power Modules
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CSA, IEC, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
94.7%
Features :
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C (With Derating)
Package / Case :
13-DIP Module
Power (Watts) :
110 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module, Digital
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 5.5V