NXF1S0303MC-R7
Mfr.Part #
NXF1S0303MC-R7
Manufacturer
Murata Power Solutions
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Stock
34
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
303mA
Efficiency :
59%
Features :
SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
14-SMD Module, 5 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
3.465V
Voltage - Input (Min) :
3.135V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V