IAS0112D12
Mfr.Part #
IAS0112D12
Manufacturer
XP Power
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Stock
128
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UKCA, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
42mA, 42mA
Efficiency :
83%
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
10-SMD Module, 6 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V