FS10CT-12
Mfr.Part #
FS10CT-12
Manufacturer
XP Power
Description
DC DC CONVERTER +/-500V 10W
Stock
27
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
10mA, 10mA
Efficiency :
85%
Features :
Proportional Output
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
High Voltage - Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
12V
Voltage - Input (Min) :
0.7V
Voltage - Isolation :
2.5 kV
Voltage - Output 1 :
500V