C0402X7R160-103JNE
Mfr.Part #
C0402X7R160-103JNE
Manufacturer
Venkel LTD
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V