MCP4632-502E/UN
Mfr.Part #
MCP4632-502E/UN
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Rheostat
Features :
Selectable Address
Interface :
I²C
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
129
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
75
Supplier Device Package :
10-MSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V