VHT4700M16
Mfr.Part #
VHT4700M16
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Stock
195
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V