NEH220M63ED
Mfr.Part #
NEH220M63ED
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V AXIAL
Stock
294
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V