NEV2200M35GH
Mfr.Part #
NEV2200M35GH
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Stock
442
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V