50SVPK10M
Mfr.Part #
50SVPK10M
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm
Features :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
550 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
27.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
50 V