FMG1G50US60L
Mfr.Part #
FMG1G50US60L
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IGBT, 50A, 600V, N-CHANNEL
Stock
46
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
250 µA
IGBT Type :
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.46 nF @ 30 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
7PM-GA
Power - Max :
250 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
7PM-GA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V