FMS7G15US60
Mfr.Part #
FMS7G15US60
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IGBT, 15A, 600V, N-CHANNEL
Stock
26
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Three Phase Inverter with Brake
Current - Collector (Ic) (Max) :
15 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
250 µA
IGBT Type :
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
935 pF @ 30 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
Yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
25PM-AA
Power - Max :
73 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
25PM-AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V