HGT1N30N60A4D
Mfr.Part #
HGT1N30N60A4D
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IGBT, 96A, 600V, N-CHANNEL
Stock
844
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
96 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
250 µA
IGBT Type :
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Power - Max :
255 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOT-227B
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V