FP150R12KT4PBPSA1
Mfr.Part #
FP150R12KT4PBPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT MODULE 1200V 150A
Stock
5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max) :
150 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
1 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9.35 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
Yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Power - Max :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V