FF300R17KE3HOSA1
Mfr.Part #
FF300R17KE3HOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT MODULE 1700V 1450W
Stock
19
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
2 Independent
Current - Collector (Ic) (Max) :
Current - Collector Cutoff (Max) :
3 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
27 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Module
Power - Max :
1450 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.45V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V