FS150R12PT4BOSA1
Mfr.Part #
FS150R12PT4BOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT MOD 1200V 200A 680W
Stock
5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max) :
200 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
1 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9.35 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
Yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Power - Max :
680 W
Supplier Device Package :
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.15V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V