FS100R17N3E4BOSA1
Mfr.Part #
FS100R17N3E4BOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT MOD 1700V 100A 600W
Stock
20
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max) :
100 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
1 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
Yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Power - Max :
600 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V