FZ400R12KS4HOSA1
Mfr.Part #
FZ400R12KS4HOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT MOD 1200V 510A 2500W
Stock
4
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
510 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
5 mA
IGBT Type :
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
26 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Module
Power - Max :
2500 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.7V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V