F43L50R07W2H3FB11BPSA2
Mfr.Part #
F43L50R07W2H3FB11BPSA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT MOD 650V 50A 20MW
Stock
15
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
1 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.1 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
Yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Power - Max :
20 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.8V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V