KSR1004BU
Mfr.Part #
KSR1004BU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR,
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max) :
100 mA
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
68 @ 5mA, 5V
Frequency - Transition :
250 MHz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Power - Max :
300 mW
Product Status :
Obsolete
Resistor - Base (R1) :
47 kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) :
47 kOhms
Supplier Device Package :
TO-92
Transistor Type :
NPN - Pre-Biased
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 500µA, 10mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
50 V