TV1840-3R0606-R
- Mfr.Part #
- TV1840-3R0606-R
- Manufacturer
- Eaton-Electronics Division
- Description
- CAP 60F -10% +30% 3V T/H
- Stock
- 918
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 60 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 13mOhm
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -10%, +30%
- Voltage - Rated :
- 3 V