PM-5R0V155-R
Mfr.Part #
PM-5R0V155-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1.5 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 60°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5 V