506DCN2R7Q
Mfr.Part #
506DCN2R7Q
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP 50F -10%, +30% 2.7V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
50 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 60°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
2.7 V