MA0402CG100K160
Mfr.Part #
MA0402CG100K160
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 10PF 16V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V