702-101BBB-A00
Mfr.Part #
702-101BBB-A00
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SENSOR RTD 100OHM 0.12% 2SMD
Stock
85
Manufacturer :
Product Category :
Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
Accuracy :
Current :
1 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 130°C
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Active
Resistance @ 0°C :
100 Ohms
Resistance Tolerance :
±0.12%
RTD Material :
Platinum (Pt)
Temperature Coefficient :
3850ppm/°C