ACS750SCA-050
Mfr.Part #
ACS750SCA-050
Description
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Accuracy :
±2%
Current - Sensing :
50A
Current - Supply (Max) :
10mA
Frequency :
DC ~ 13kHz
Linearity :
±5%
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Package / Case :
5-CA Formed Leads, PFF
Response Time :
27µs
Sensitivity :
40mV/A
Supplier Device Package :
5-CA Module
Voltage - Supply :
5V