ACS750LCA-050
Mfr.Part #
ACS750LCA-050
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Description
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±2%
Current - Sensing :
50A
Current - Supply (Max) :
10mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 13kHz
Linearity :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
5-CA Formed Leads, PFF
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Obsolete
Response Time :
27µs
Sensitivity :
40mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
5-CA Module
Voltage - Supply :
5V