ACS758ECB-200U-PSF-T
Mfr.Part #
ACS758ECB-200U-PSF-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Description
SENSOR CURRENT HALL 200A 5-CB
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±1.2%
Current - Sensing :
200A
Current - Supply (Max) :
13.5mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 120kHz
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PSF
Polarization :
Unidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
4µs
Sensitivity :
20mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
3V ~ 5.5V