ACS772ECBTV-250B-PFF-T
Mfr.Part #
ACS772ECBTV-250B-PFF-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Description
SENSOR CURRENT HALL 250A 5-CB
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
Current - Sensing :
250A
Current - Supply (Max) :
15mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 200kHz
Linearity :
±0.9%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PFF
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
2.5µs
Sensitivity :
8mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
5-CB Module
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V