ACS724LLCTR-10AU-T
Mfr.Part #
ACS724LLCTR-10AU-T
Description
ISOLATED CURRENT SENSOR 5V
Accuracy :
±1%
Current - Sensing :
10A
Current - Supply (Max) :
14mA
For Measuring :
DC
Frequency :
120kHz
Linearity :
±1.5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Polarization :
Unidirectional
Sensitivity :
400mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V