ACS733KMATR-65AB-T
Mfr.Part #
ACS733KMATR-65AB-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Description
SENSOR CURRENT HALL 65A 16SOIC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±2.5%
Current - Sensing :
65A
Current - Supply (Max) :
35mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
100kHz
Linearity :
±0.5%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
0.3µs
Sensitivity :
20.3mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
3.14V ~ 3.46V