ACS724LMATR-30AU-T
Mfr.Part #
ACS724LMATR-30AU-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Description
SENSOR CURRENT HALL 30A 16SOIC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±1.5%
Current - Sensing :
30A
Current - Supply (Max) :
14mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 120kHz
Linearity :
±1.5%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
4µs
Sensitivity :
132mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Differential
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V